Як здаватися — інструкція для новачків

  • Ви знаєте як здаватися?

Це, питання треба найчастіше задавати студентами під час першого зайняття. Саме так ми і робимо у нашому клубі BJJ Odessa. Багато практиків Бразильського джиу-джитсу (БЖЖ)  вважають це розуміння цілком очевидним, але важливо пам’ятати, що новачкам у джиу-джитсу, це  може бути інтуїтивно не зрозуміло. Як і іншим речам цього треба навчити ваших студентів.

Бразильське джиу-джитсу може бути видом активності на все життя, але якщо ви тренуєтесь правильно. Це різко контрастує з іншими двобоями, де знос тіла занадто великий, щоб мати тривалу практику. Секрет довголіття в Бразильському джиу-джитсу є складним рівнянням: знати свої межі, вибирати партнерів по тренуваннях з розумом, піклуватися про ваше тіло і, звичайно ж, знати, як здаватися.

Багато практикуючих BJJ (БЖЖ) вчаться на власному гіркому досвіді того, на скільки довго потрібно чекати, щоб здатися. Особисто мене ніхто не посадив і вказав по кожному конкретному больовому і не сказав: «Ей, ви повинні здатися саме зараз». Таким чином, для деяких з вас це буде перший випадок, коли ця тема буде порушена досить глибоко. Я пропоную вам, читаючи перелічені нижче пункти, подумати про те, що я хотів сказати, а потім сформулювати власне рівняння, коли, як і з ким потрібно здаватися.

  1. Коли

Для початківців, розуміння, коли необхідно здатися може бути ускладнене. Ніхто не любить програвати і здачу можна розглядати як «поразка» (незалежно від того, що хтось говорить, що здача є частиною навчання). Моя найбільша порада: не чекайте, поки ви відчуєте біль — стукайте.

Особливу увагу слід звернути на представників так званих ударних двобоїв. В них часто спрацьовує схема згідно якої можна перетерпіти біль від удару та продовжити двобій. Саме їм треба достеменно пояснювати що якщо він не буде здаватись, тиск нікуди не дінеться а буде тільки наростати, супротивник продовжить ламати йому руку, поки не зламає.

Здача при больових впливах на суглоби і стискання це серйозна справа. Дуже смішно виглядають студенти, які ні за що не хочуть здаватися. Їх руки можуть бути повністю випрямлені, тіло зігнуте і сповнене рішучості. Коли я запитую їх, чому вони не здаються, зазвичай вони відповідають: «Я не відчуваю, що треба». Залежно від больового впливу, можна нічого не відчути поки не стало надто пізно (з важелями ліктя, наприклад). Дізнатися коли, потрібно здаватися, можна лише відчувши біль або дискомфорт, вам потрібно пройти цей досвід або запитати у вашого інструктора. Якщо ви новачок в джиу-джитсу я рекомендую запитати вашого інструктора, що при виконанні руху ви повинні відчувати (якщо це не було чітко вказано) і запитати, в якій точці ви повинні здатися.

При виконанні задушливого прийому, може бути зовсім інша ситуація. Для новачка, якого душать, це може бути дуже страшною ситуацією. Коли задушливий прийом виконується правильно, почуття безпорадності швидко супроводжується моментом паніки. Перш за все, якщо Ви не знаєте, що зробити — сигнальте (здавайтеся)! Це краще, ніж спроба винайти вихід або завмерти у страху. Обидва ці варіанти можуть привести до місяців глузувань за те, що ви прилягли подрімати на матах.

З власного досвіду я знаю, що, коли задушливий застосовується правильно, ви без тіні сумніву будете знати, що вам потрібно здатися. Більш цікаво, коли больовий триває або Кімура застосовується, немає ніяких сумнівів, що ви потрапили в погану ситуацію. Часто моїм студентам, коли під час боротьби застосовуються задушливі прийоми я даю емпіричне правило: Якщо ви перебуваєте в задушливому і питаєте себе, «а може здатися» Відповідь «ні». Правда, в тому, що якщо ви в тій ситуації здатні до осмислення свого становища, цей час можна використовувати для захисту. Якщо настав час здаватися, ви будете знати.

Ваша здатність відчувати, як приходить і йде ваша свідомість, це те що може бути вироблено з плином часу. Якщо ви відчуваєте, що будете без свідомості на матах, то я пропоную вам здатися. Якщо ви не знаєте, виходу … з больового. Якщо ви боїтеся … відходу з больового. Вам зрозуміла картина? Оскільки Ваше сприйняття наявності свідомості розвивається, у Вас буде більше впевненості, щоб піти з больового (в цьому також допомагає знання, ЯК піти, але це — тема для іншої статті).

  1. Як

Знання як здаватися не менш важливо, ніж знання, коли це робити. Я бачив студентів стукають по мату, стукають по противнику, що подають сигнал про здачу голосом і інші комбінації які тільки можна придумати. Насправді вам потрібно повідомити вашого партнера /супротивника, щоб зупинити те, що він робить, і це є правильною відповіддю. Чим ясніше і швидше це повідомлення приходить, тим краще для вас (особливо для тих з вас, хто чекає до останнього моменту, щоб здатися).

При здачах в тренувальних спарингах або при вивченні технік я пропоную здаватися, фізично постукавши по вашому опоненту. Коли я перебуваю в положенні, в якому постукати по супернику рукою важко, я намагаюся, таким чином змінити положення свого тіла, щоб це було можливим. Наприклад, коли хтось робить мені прийом omoplata, я буду намагатися покласти голову на підлогу, таким чином, що б мати можливість використовувати свою вільну руку і постукати по щиколотці опонента.

Спочатку ви можете відчувати себе ніяково поклавши ваше обличчя на мати або по іншому повернувши ваше тіло, але в міру отримання досвіду в боротьбі вам це буде зручніше робити і це стане вашою другою натурою.

У тому рідкісному випадку, коли мої руки не можуть торкнутися мого опонента, що б подати сигнал про здачу я досить голосно так, що б мій опонент чув, подаю голосовий сигнал про здачу, і одночасно стукаю по матів. Ті з вас BJJ практиків, які були в спорті протягом тривалого періоду часу, знають, що бувають випадки, коли ваше тіло пов’язане вузлами і постукати фізично важко (так як руки зв’язані). У таких випадках, я пропоную хрюкати, стукати ногами або робити все що завгодно, щоб ваш партнер знав, що ви не в порядку.

Під час вільної боротьби або на змаганнях я роблю це одночасно, здаюся і словесно і фізично. Коли я тренувався Бразилії ні у кого не було абсолютно ніяких сумнівів в тому, коли саме я здаюся. Я не кажу, що ви повинні кричати, але не забудьте сказати, це досить голосно, що б ваш партнер зрозумів, що треба відпустити. Буває, що ваш опонент в змаганнях може намагатися забрати вашу кінцівку додому як трофей, в цьому випадку дуже важливо подати усний сигнал про здачу. Я навіть не можу порахувати, скільки разів це невелике правило врятувало мене від травм. Не дозволяйте вашої гордості заважати вашій здатності, обійняти своїх близьких або віджиматися на наступному тижні.

Здача це супутник тренувального процесу. Я дозволяю своїм студентам знати, що, якщо комусь болять, перше питання, яке я задаю “що сталося?”. Після вивчення ситуації я не засмучуюсь через людину, яка не постраждала, я буду засмучений через людину, яка отримала травму. Я знаю, що я отримаю багато критики через написане, але не стільки ваша відповідальність, щоб не нашкодити вашому партнерові, як його дати вам знати, що він здається (в залежності від ваших цілей це може ставитися або не відноситься до змагань).

Суть в тому, що моїм планом є те, щоб всі тренувалися і завтра, і ваше бажання потішити своє его і здача вашому партнерові по тренуванням не достатня причина щоб порушити цей план. Є досить травм в будь-якому виді спорту, тому нам не потрібно додавати отримані через плекання вашого его.

Є випадки, коли студенти повинні здаватися раніше, але вони цього не роблять. Іноді через незнання (в цьому випадку я дуже радий, що ви відпустили), а іноді це з упертості (знову ж я до сих пір радий, що ви відпустили). У разі «впертості» нехай вищі пояса справляються з ним. Це не ваша робота, щоб змусити постукати будь-кого.

4.Хто

Останнє, що нам потрібно розглянути те, кому ми здаємося. Це може бути важко, зрозуміти, але як тільки ви зрозумієте, це допоможе вам уникнути багатьох проблем. Різні люди проходять навчання нарізно. Деякі люди випадкові практики, а інші готуються боротися або змагатися. Знаючи цілі кожно, ви зможете уникнути травм.

Коли ваш партнер/супротивник захопив ваші руки, ноги або будь-яку іншу кінцівку, і ви знаєте що, почавши обертання або просто стиснення, він може пошкодити її, краще заздалегідь здайтеся, цьому хлопцю/дівчині. Якщо ви постраждали в минулому від конкретного прийому це нормально здатися на ранній стадії. Якщо ви відчуваєте щось зміщується, хрумтить або відчуваєте себе якось »дивно», то ви повинні здатися. Пам’ятайте, ми намагаємося практикувати Бразильське джиу-джитсу (Brazilian jiu-jitsu) як постійний спорт. Якщо ви здаєтеся і ваш опонент незадоволений, тому що ви здалися рано (це трапляється час від часу) намагайтеся їх ігнорувати. Це єдиний момент, коли я вчу моїх студентів, бути егоїстами в тренуваннях. Не існує абсолютно нічого важливішого вашого здоров’я.

Здача є проявом довіри, величезної довіри. Ви вірите, що ваш опонент відпустить ваші руки, ноги, шию і т. Д. І це дозволить займатися вам своїми справами, як зазвичай. Так само, як в житті у нас є різні ступені довіри з різними людьми. Деяким приятелям я дам ключі від мого будинку, іншим, я не став би навіть говорити мою адресу. Боротьба дуже схожа на це. Довіра будується з плином часу і, так як ви продовжуєте кар’єру в Бразильському джиу-джитсу (БДД), ви будете будувати довірчі відносини з деякими з ваших партнерів по тренуваннях, що дозволить по-справжньому відкрити свою гру і вийти за межі того, що можуть запропонувати ваше тіло і техніка. Поки у вас нема  такої довіри я пропоную здаватися заздалегідь, часто і інтенсивно.

За матеріалами статті Джеремі Ареля.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*