Глобальна федерація джиу-джитсу (JJGF) — перший погляд

jjgf_logo_finallinear_cs5Декілька тижнів тому світ Бразильського джиу-джитсу облетіла новина, що легенда цього спорту — Хіксон Гресі анонсував створення нової федерації, що розвиватиме Бразильське джиу-джитсу у планетарному масштабі на ім’я Jiu jitsu global federation (JJGF) . Одразу ж поповзли чутки про формат нової федерації і зокрема про формат змагань, адже JJGF має складати конкуренцію широко відомій IBJJF.

Сам батько-засновник  JJGF — Хіксон Грейсі, не давав ніяких змістовних коментарів, щодо федерації, обмежившись лише натяками на те, що у новій федерації має відродитись справжній дух Бразильського джиу-джитсу не лише як виду спорту, а ще як бойового мистецтва. Відтак професійні та непрофесійні аналітики він нашого спорту заходились припускати що то воно буде.

Цілком природно, що всі почали звертатися до того що Хіксон робив раніше і зокрема до турніру Budochallenge, адже правила по яких змагались на турнірні в плані підрахунку балів суттєво відрізнялись від тих за якими проводились змагання в IBJJF. Так, зокрема, прохід гарду, взяття будь-якої позиції, тейкдаун оцінювались лише в 1 бал. Така не оцінювана в IBJJF технічна дія як вихід з під маунту в гард отримувала 1 бал. Намагання провести больовий отримувало аж 3 бали, замість переваги як у IBJJF. Сам Хіксон наголошував , що саме такий спосіб оцінювання стимулює спортсменів закінчувати двобій достроково, що і є ціллю Бразильського джиу-джитсу.

Забігаючи трохи на перед скажімо, що не так сталося як гадалося. 18 липня 2014 року десь наприкінці дня врешті решт, запрацював сайт JJGF і зокрема розділ правила. В першу чергу, відкриваємо розділ 5.SCORING і що ми бачимо —  майже ту ж саму систему підрахунків балів, що і у IBJJF : маунт і бек-маунт — 4 бали, прохід гарду — 3 бали, коліно на животі 2 — бали, свіп — 2 бали. Ну і на решті новація: 2 бали нараховуються опоненту якщо спортсмен уникаючи больового або задушливого прийому випадково вийде за межі зони матчу, після чого матч продовжується зі стійки. У випадку якщо вихід зроблено умисно, на спортсмена чекає дискваліфікація.

Щодо попереджень за заборонені дії в  JJGF вони майже такі самі як і у IBJJF, тому не будемо на них зупинятись докладно. Так ми поступово доходимо до п.6.1.16 Pulling guard — затягування в гард. Чому це цікаво? Тому що Хіксон дуже несхвально відкликався про таку манеру боротьби, на його думку джиуджицер має вміти кидати. Ось що нам пропонує JJGF:

6.1.16.1 Попередження дається спортсмену коли він затягує в гард зі стійки не проводячи при цьому, протягом 3 секунд свіп, больовий або задушливий прийом. У такому випадку матч продовжується без переривання і спортсмен що зверху має ще перемогли того спортсмена що знизу.

6.1.16.2 Попередження не виноситься якщо спортсмен затягує у гард відновлюючись після самбмішена, текдауна, свіпа, або іншої оцінюваної дії.

6.1.16.3 Попередження не виноситься якщо спортсмен затягує у гард відновлюючись після того як опонент захистився від самбмішена, текдауна, свіпа, або іншої оцінюваної дії.

Ухилення від боротьби —  20 секунд боротьби без намагання звалити супротивника караються також попередженням. Загалом всі попередження трансформуються у бали які надаються супернику. Так після отримання спортсменом другого попередження 1 бал дається супернику,після третього 2 бали супернику. Після четвертого попередження спортсмен дискваліфікується. У дітей дискваліфікація по попередженнях не застосовується, а у підлітків дискваліфікація лише після шостого попередження.

Щодо підстав для дискваліфікації вони майже такі як в у IBJJF, хіба що більш детально розписана дискваліфікація за медичними критеріями: так якщо у спортсмена не зупинилась кровотеча після двох звернень до медиків він підлягає дискваліфікації; спортсмени які втратили контроль над функціями організму або блюють підлягаюсь дискваліфікації.

Розділ 6.2.13 Illegal Techniques — заборонені техніки, мабуть трохи розчарує любителів екстріму, адже від дітей до чорних поясів заборонені ті ж самі техніки що і у  IBJJF. Але… але… є так званий дивізіон Elite, в якому арсенал дозволених дій розширено аж на 7 технічних дій:на «ахілі» можна перекидати свою ногу з зовні ноги суперника поперек всього тіла суперника а не тільки до центральної лінії; виконуючи «ахіл» можна завалюватись у бік  вільної ноги, а не тільки захопленої; скрутка стопи назовні; скрутка п’яти; кидок ножицями; «відкривачка» та інші впливи на шию двома руками;

З цікавого, ще планується спеціальний формат з трьох рефері — Special Three Referee Format, де один в центрі , а два інших у кріслах по боках. У такому форматі рішення по спірних ситуаціях приймаються колегіально.

Ну і на решті те чого нема у IBJJF але, мабуть , дуже потрібно. Чітко визначена роль тренера як учасника змагань: тренер є представником та голосом академії; він дає інструкції спортсменам по ходу матчу; лише тренер може бути секундантом спортсмена; тренер знаходиться на спеціальному майданчику біля татамі на спеціальних кріслах; лише тренер подає протести. Так, вам не примарилось, тренер може опротестувати рішення рефері, що не дозволяється в IBJJF. А для того щоб це було легше зробити вводиться процедура так званих «відео переглядів» — VIDEO REVIEW.

Підсумовуючи вищенаведене можна сказати, що правила змагань у  JJGF не зазнали докорінних змін порівняно із IBJJF. А це, на нашу думку, означає що новій федерації дуже тяжко буде на початку конкурувати з IBJJF принаймні у свідомості спортсменів. Але, останнім часом  топові джицери   дорікають IBJJF що вона є дуже жадібною  і нічого не дає спортсменам за перемогу окрім медалей. Якщо на своїх турнірах JJGF змінить цю ситуацію на краще, це дасть змогу привабити спортсменів і вболівальників.

І на решті, те що лишається по-за змаганнями і те чого теж не має у IBJJF — це введення стандартів для отримання чергового кольорового паска. Тобто встановлено, що має знати і вміти претендент. Добре це чи погано покаже час, нам лишається тільки чекати.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*